Asahi Pentax K1000

0

Asahi Pentax K1000’in yapımcısı Asahi Optical Company şirketi, devrim niteliğindeki K bayonet sistemi 1975 yılı şu an kullandığımız Pentax DSLR objektif sistemine girişi olumlu bir güzergah çizdi. En belirgin izi ise 1976 yılında piyasaya tanıştırdığı Asahi Pantax K1000 adlı SLR (Single Lens Reflex) gövde marka ile özdeş oldu.

Dünya fotoğrafçılık derslerinin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı ve öğrencilerin aradığı bir fotoğraf makinesi olmuştur.  Pentax K1000 gövde aslında çok basit tasarlanmış tamamen manuel olarak çalışan bir fotoğraf makinesi olarak 1976 yılından itibaran 21 yıl aralıksız olarak üretimde kalmış ve halen 2. elde aranan bir gövde olarak fotoğrafçıların gözdesidir.

ASAHI PENTAX K1000

Pentax K1000 fotoğraf makinesi çoğu özellikleri kendinde barındırmayan bir gövde oluşu onu özel yapmıştır. En ihtiyaç hissedilen temel özellikleri kendinde barındıran ipek mumlu perdeli, objektifi değiştirilebilen standart 1/60 obtüratör hızıyla flaş senkronu; B ve 1 ile 1/1000 arası saniye hızlarını kendinde barındıran SLR’dir.  A76 veya LR44 model tek pille çalışan pozometresi ile kullanıcıya bir rehber niteliğindedir. Pozometrenin veya pilin fotoğraf makinesinin çalışmasına hiçbir etkisi yoktur. Pilin bitmesinin kullanıma bir etkisi yoktur. Tamamen manuel bir fotoğraf makinesidir. Vizör Prizmasının ön üst tarafında Asahi Optical Company (AOCo) şirketinin logosu ve altında Asahi Pentax yazısı aynı şekilde kalmış;  şirketin adı Pentax olunca sadece “Pentax” yazılı olarak imalata devam edilmiştir. İlk imal edilmeye başlandığı yıllarda 620 gram olan ağırlığı zamanla bazı parçalarının plastikten imal edilmeye başlanmasıyla 525 grama kadar düşmüştür.

Temel özellikleri gövdesinde barındıran; hiçbir otomatik özellik sunmayan, iri ve tamamen mekanik, fotoğrafçılığın temel prensiplerini öğrenmek isteyen, film magazini ve vizöründe değerleri göstermeyen; eksi veya artı değerleri gösteren ve çekime etkisi olmayan, gövdesinin altında tripot yuvası olan olan klas bir SLR olarak tarif edebiliriz.

Ben 1977 yılından beri bahsettiğimiz Asahi Pentax  K1000 gövde ile  SMC PENTAX 1:2 55mm objektifi halen kullanmaktayım. Yıllar içinde en kaliteli görüntüleri bu ekipmanla yaptım. Hala pırıl pırıl ve hiçbir vidasına dokunulmadan; tamir ve bakım servisi ile tanışmadan, shutter ömrü düşüncesi olmadan yanımda baş tarafta yerini koruyor.

Pentax K1000 fotoğraf makinesinin görsel olarak tanıtımı belki daha faydalı olur düşüncesiyle aşağıdaki linki izlemenizi tavsiye ederim


 

About Author

Leave A Reply