Apple’ın İddalarına BİM’den Yanıt Geldi

0

Daha önce yer verdiğimiz haberimizde Apple BİM’in sattığı ürünlerin sahte olduğu gerekçesiyle ihtarname çekmişti. Bu iddialara BİM’den yanıt geldi.

BİM’den yapılan açıklamaya göre satılan ürünlerin ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulduğu belirtildi.

İhtarnamenin Apple tarafından şirkete gönderilmesinin ardından ileri sürülen iddialarla ilgili araştırma başlatıldığını kaydeden BİM tarafından yapılan açıklamada, bu süreçte iyi niyetli bir yaklaşımla ürünlerin satıştan çekildiğini bildirdi

BİM açıklamasında, savcılık tarafından atanan bilirkişinin ürünleri incelediği, söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında bire bir aynı ve orijinal oldukları sonucuna vardığı belirtildi.

BİM Apple’ın İddialarını Reddetti

BİM tarafından yapılan açıklamanın tam metni:

Haberlere konu ürünler, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır. 29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları’nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın