Apple Türkiye Satın Alma Rehberi

0

iMac mi? Macbook Pro mu? SSD mi? Fusion driver mı? Apple sağolsun, özellikle fiyatlandırma politikasıyla kullanıcıyı arada bırakmayı seviyor. En son 27″ iMac almaya karar kıldım. Peki hangi 27″ iMac modeli bana uygun? Hemen Apple’in öğrencilere ufak bir indirim yaptığı eğitim mağazasına girdim. Arama motorlarından işlemcilerin ve ekran kartlarının benchmark test sonuçlarını karşılaştırdım. Satın alma amacım küçük-orta ölçekli video montajı yapmaktı. En soldaki modelin bana yeterli olacağını düşündüm.

CPU

Bu modelde işlemci arttırma seçeneği yok. Zaten olsaydı da seçmezdim herhalde. Ya en üst model işlemci yada en düşük model işlemci seçilmeli diye düşünüyorum. Çünkü kullanılan bu işlemciler arası fark ciddi boyutta değil. Ara modeller ile fark tabi daha da az.

Bellek

RAM için en düşük seçenek olan 8gb’ı seçtim. Çünkü Apple’da RAM arttırma fiyatları inanılmaz pahalı. Tek modül 16gb RAM fiyatı şuan 700-750 lira civarı. 64gb için 4 adet satın alsanız, 3000 lira civarı ek maliyetiniz olur. Fakat Apple 64gb özelleştirmeye izin vermediği gibi 4x8gb olmak üzere 32gb özelleştirme için 2800 lira ek ücret talep ediyor. Yani 4x8gb RAM fiyatına daha sonra siz 4x16gb RAM satın alabilirsiniz. Ki öyle yaptım. iMac’i 2x4gb satın alıp, daha sonra kendim 2x16gb ekledim ve şuan toplamda 40gb RAM ile iMac’i kullanıyorum.

Bu arada 27″ Late 2017 iMac modellerinde, televizyon kumandasının pilini değiştirir gibi RAM değiştirebiliyorsunuz. Tornavidaya bile ihtiyacınız yok. Kapağı kaldır, RAM’leri tak. Bu kadar basit. RAM montajında sunduğu kolaylığı sebebiyle Apple’ı tebrik ediyorum.

Depolama

Daha önce Macbook Pro kullanıyordum. Orada disk kullanımıma baktım. Ofis uygulamaları, Adobe uygulamaları ve birkaç oyun ile birlikte 120gb civarı ortalama kullanımım vardı. Depolama için de harici disklerim vardı. O nedenle fusion driver gibi iyi bir alternatif olmasına rağmen böyle bir performans bilgisayarı satın alırken nasılsa yüksek kapasite disk ihtiyacım olmadığı için düşük kapasite de olsa SSD özelleştirmesi yapmak istedim. 470 lira fark ile 256gb SSD özelleştirmesi almak gayet iyi duruyordu. Fakat daha sonra 4K video boyutlarına baktım. Özellike 5D Mark IV’ün 4K video boyutları çok yüksekti. Belki depolama yapmayacağım ama montaj sırasında videoları harici diskten çağırmak da pek makul gelmedi bana. Olmuşken iyisi olsun gibi Türk mantığıyla 1400 lira fark koyarak 512gb SSD özelleştirmesini seçtim. Fakat siz satın alırken özellikle depolama kullanmayacaksanız 256gb SSD özelleştirmesine tıklayarak 1000 lira tasarruf edebilirsiniz.

Diğer

Kutu içeriğinde zaten bluetooth klavye ile fare var. Trackpad ilgimi çekmedi. Fakat kutu içeriğindeki klavyede sağda sayısal tuş takımı olmayan model kullanılıyordu. 112 lira fark ile sayısal tuş takımı olan klavyeyi seçmek istedim. Bu arada eğitim mağazasından iMac yada Macbook Pro satın alıyorsanız alışveriş esnasında geçerli olmak üzere Apple bazı yazılımları %50’den yüksek indirimlerle sunuyor. Video ve ses düzenleme programları ilginizi çekiyorsa özelleştirmede o bölüme de bir göz atın derim.

Tedarik

Buraya kadar her şey tamam. Güzel güzel ne bilgisayar alacağımıza karar verdik. İlk sorun şu ki 1tb fusion drive seçeneğinde stokta gönderim yazıyorken SSD özelleştirmesiyle bu 2-4 iş günü olarak değişiyor. Yapacak bir şey yok beklerim birkaç gün, lafı mı olurmuş? 🙂 Ödeme sayfasına geçtiğimizde ise adres bilgileri yazıldığında bu süre 1 ay olarak değişiyor.

Fusion drive seçeneğini seçtiğimizde ürünler bize İstanbul stoklarından gönderiliyormuş. Fakat özelleştirme yapıldığında İrlanda fabrikasında özel üretim şeklinde kargolanıyormuş. Montaj da 2-4 iş günü sürüyormuş. Varsın olsun almışken bunu da beklerim dedim. Fakat bu bana ufak bir ters köşe oldu. Çünkü tedarik 1 ay gibi bambaşka bir süre oldu.

Neyse, ödemeyi yaptım. 24 saat geçmeden ürün kargoya verildi diye mesaj aldım. Ürünü 1 ay beklerken 1 günde kargoya verildi. Ne kadar gecikebilir ki? İrlanda’dan çıkış alan ürün ertesi gün Yeşilköy’e ulaştı. Muazzam bir hız. Ve sancı başlıyor…

Paket şu anda bizde. Alıcı, UPS dışındaki bir aracı tarafından gümrükleme talep etti. / Paket gümrükleme acentesinde son bırakma bekliyor.

Bu nedir? Ne yapmamız gerekiyor? Birkaç gün sonra kurban bayramı var. Yoktan yere bayram sonrasını beklemeyelim. Arada mesaj alıyorum çıkış verildi diye ve sonra yeniden başa dönüyor gümrükleme talep edildi. Biliyorum ki benim herhangi bir şey yapmama gerek yok. Apple gerekli her şeyi yapacak. Fakat ürünün durumu ne? Ne zaman çıkış alacak? Resmi tatillerde bile gümrükte mesai devam eder. Bu durum benim iMac’i kapsayacak mı? Yoksa sadece zaruri işler için mi? Hiç bir şeyin cevabı yok. Soracak bir muhatap da yok. Kargo hareketleri hemen aşağıda.

Bayram arası olmasa aslında ürünün İrlanda’dan muhteşem hız ile elinize geçtiğini görebilirsiniz. Tek sorun kargonuzun nerede olduğunu Türkiye ayağında net olarak görememeniz. Yani mesela 26/08 tarihinde ürün gümrüğe sevk edilmiş, tamam. Ne kadar sürecek o süreç? 26/08 ile 06/09 arası F5 F5 yapıp sayfa yenileyip duruyorsunuz. Ve bu gayet rahatsız edici bir durum.

Paketleme

Apple’ın paketleme konusunda başarısı üst seviyede. iMac gibi 10 kiloya yakın ağırlığı olan, 2 elinizle kutusunu zar zor kucaklayabileceğiniz ürüne öyle bir paketleme yapılmış ki üzerinden tır geçmediği, havada takla attırılmadığı sürece kargoda sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Alışveriş yapacak herkese şimdiden hayırlı olsun. Sakın 1 ay denilen tedarik sürecini aldırmayın. Bayram tatiline rağmen 24’ünde verdiğim sipariş 8’inde elimdeydi. Hatta 30 Ağustos Zafer Bayramı da hafta içine denk gelmişti. Bu tatillere rağmen tüm süreç 15 gün.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın