Apple Türkiye Satın Alma Rehberi

6

iMac mi? Macbook Pro mu? SSD mi? Fusion driver mı? Apple sağolsun, özellikle fiyatlandırma politikasıyla kullanıcıyı arada bırakmayı seviyor. En son 27″ iMac almaya karar kıldım. Peki hangi 27″ iMac modeli bana uygun? Hemen Apple’in öğrencilere ufak bir indirim yaptığı eğitim mağazasına girdim. Arama motorlarından işlemcilerin ve ekran kartlarının benchmark test sonuçlarını karşılaştırdım. Satın alma amacım küçük-orta ölçekli video montajı yapmaktı. En soldaki modelin bana yeterli olacağını düşündüm.

CPU

Bu modelde işlemci arttırma seçeneği yok. Zaten olsaydı da seçmezdim herhalde. Ya en üst model işlemci yada en düşük model işlemci seçilmeli diye düşünüyorum. Çünkü kullanılan bu işlemciler arası fark ciddi boyutta değil. Ara modeller ile fark tabi daha da az.

Bellek

RAM için en düşük seçenek olan 8gb’ı seçtim. Çünkü Apple’da RAM arttırma fiyatları inanılmaz pahalı. Tek modül 16gb RAM fiyatı şuan 700-750 lira civarı. 64gb için 4 adet satın alsanız, 3000 lira civarı ek maliyetiniz olur. Fakat Apple 64gb özelleştirmeye izin vermediği gibi 4x8gb olmak üzere 32gb özelleştirme için 2800 lira ek ücret talep ediyor. Yani 4x8gb RAM fiyatına daha sonra siz 4x16gb RAM satın alabilirsiniz. Ki öyle yaptım. iMac’i 2x4gb satın alıp, daha sonra kendim 2x16gb ekledim ve şuan toplamda 40gb RAM ile iMac’i kullanıyorum.

Bu arada 27″ Late 2017 iMac modellerinde, televizyon kumandasının pilini değiştirir gibi RAM değiştirebiliyorsunuz. Tornavidaya bile ihtiyacınız yok. Kapağı kaldır, RAM’leri tak. Bu kadar basit. RAM montajında sunduğu kolaylığı sebebiyle Apple’ı tebrik ediyorum.

Depolama

Daha önce Macbook Pro kullanıyordum. Orada disk kullanımıma baktım. Ofis uygulamaları, Adobe uygulamaları ve birkaç oyun ile birlikte 120gb civarı ortalama kullanımım vardı. Depolama için de harici disklerim vardı. O nedenle fusion driver gibi iyi bir alternatif olmasına rağmen böyle bir performans bilgisayarı satın alırken nasılsa yüksek kapasite disk ihtiyacım olmadığı için düşük kapasite de olsa SSD özelleştirmesi yapmak istedim. 470 lira fark ile 256gb SSD özelleştirmesi almak gayet iyi duruyordu. Fakat daha sonra 4K video boyutlarına baktım. Özellike 5D Mark IV’ün 4K video boyutları çok yüksekti. Belki depolama yapmayacağım ama montaj sırasında videoları harici diskten çağırmak da pek makul gelmedi bana. Olmuşken iyisi olsun gibi Türk mantığıyla 1400 lira fark koyarak 512gb SSD özelleştirmesini seçtim. Fakat siz satın alırken özellikle depolama kullanmayacaksanız 256gb SSD özelleştirmesine tıklayarak 1000 lira tasarruf edebilirsiniz.

Diğer

Kutu içeriğinde zaten bluetooth klavye ile fare var. Trackpad ilgimi çekmedi. Fakat kutu içeriğindeki klavyede sağda sayısal tuş takımı olmayan model kullanılıyordu. 112 lira fark ile sayısal tuş takımı olan klavyeyi seçmek istedim. Bu arada eğitim mağazasından iMac yada Macbook Pro satın alıyorsanız alışveriş esnasında geçerli olmak üzere Apple bazı yazılımları %50’den yüksek indirimlerle sunuyor. Video ve ses düzenleme programları ilginizi çekiyorsa özelleştirmede o bölüme de bir göz atın derim.

Tedarik

Buraya kadar her şey tamam. Güzel güzel ne bilgisayar alacağımıza karar verdik. İlk sorun şu ki 1tb fusion drive seçeneğinde stokta gönderim yazıyorken SSD özelleştirmesiyle bu 2-4 iş günü olarak değişiyor. Yapacak bir şey yok beklerim birkaç gün, lafı mı olurmuş? 🙂 Ödeme sayfasına geçtiğimizde ise adres bilgileri yazıldığında bu süre 1 ay olarak değişiyor.

Fusion drive seçeneğini seçtiğimizde ürünler bize İstanbul stoklarından gönderiliyormuş. Fakat özelleştirme yapıldığında İrlanda fabrikasında özel üretim şeklinde kargolanıyormuş. Montaj da 2-4 iş günü sürüyormuş. Varsın olsun almışken bunu da beklerim dedim. Fakat bu bana ufak bir ters köşe oldu. Çünkü tedarik 1 ay gibi bambaşka bir süre oldu.

Neyse, ödemeyi yaptım. 24 saat geçmeden ürün kargoya verildi diye mesaj aldım. Ürünü 1 ay beklerken 1 günde kargoya verildi. Ne kadar gecikebilir ki? İrlanda’dan çıkış alan ürün ertesi gün Yeşilköy’e ulaştı. Muazzam bir hız. Ve sancı başlıyor…

Paket şu anda bizde. Alıcı, UPS dışındaki bir aracı tarafından gümrükleme talep etti. / Paket gümrükleme acentesinde son bırakma bekliyor.

Bu nedir? Ne yapmamız gerekiyor? Birkaç gün sonra kurban bayramı var. Yoktan yere bayram sonrasını beklemeyelim. Arada mesaj alıyorum çıkış verildi diye ve sonra yeniden başa dönüyor gümrükleme talep edildi. Biliyorum ki benim herhangi bir şey yapmama gerek yok. Apple gerekli her şeyi yapacak. Fakat ürünün durumu ne? Ne zaman çıkış alacak? Resmi tatillerde bile gümrükte mesai devam eder. Bu durum benim iMac’i kapsayacak mı? Yoksa sadece zaruri işler için mi? Hiç bir şeyin cevabı yok. Soracak bir muhatap da yok. Kargo hareketleri hemen aşağıda.

Bayram arası olmasa aslında ürünün İrlanda’dan muhteşem hız ile elinize geçtiğini görebilirsiniz. Tek sorun kargonuzun nerede olduğunu Türkiye ayağında net olarak görememeniz. Yani mesela 26/08 tarihinde ürün gümrüğe sevk edilmiş, tamam. Ne kadar sürecek o süreç? 26/08 ile 06/09 arası F5 F5 yapıp sayfa yenileyip duruyorsunuz. Ve bu gayet rahatsız edici bir durum.

Paketleme

Apple’ın paketleme konusunda başarısı üst seviyede. iMac gibi 10 kiloya yakın ağırlığı olan, 2 elinizle kutusunu zar zor kucaklayabileceğiniz ürüne öyle bir paketleme yapılmış ki üzerinden tır geçmediği, havada takla attırılmadığı sürece kargoda sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Alışveriş yapacak herkese şimdiden hayırlı olsun. Sakın 1 ay denilen tedarik sürecini aldırmayın. Bayram tatiline rağmen 24’ünde verdiğim sipariş 8’inde elimdeydi. Hatta 30 Ağustos Zafer Bayramı da hafta içine denk gelmişti. Bu tatillere rağmen tüm süreç 15 gün.

About Author

6 yorum

 1. Paylaştığınız faydalı ve detaylı bilgiler ve kullandığınız anlaşılır dilden ötürü çok teşekkür ederim.
  Bir sorum olacak şu anda hala aynı bilgisayarı mı kullanıyorsunuz? Memnun musunuz, beklentilerinizi karşıladı mı? Yine olsa aynısını mı alırdınız?
  Ben küçük çapta video editleme ve yoğun olarak ofis programları kullanıyorum. Excel, word, numbers, pages, ibooks, kindle, pdf, safari, youtube gibi uygulamaları aynı anda açık tutuyorum, aralarında geçiş yaparak çalışıyorum. Aynı anda ofis uygulamalarının her birinde en az 10 sayfa, safaride ise 20 sayfa, kindle ve ibooksta kitaplar, pdfde dosyalar mutlaka açık oluyor. Bununla birlikte konuyla ilgili videolarda açık oluyor.
  Şu anda sipariş verdiğim iMac 27” 6 çekirdekli 8. Nesil i5, 8GB Ram, 1TB Fusion Drive. Yani bende en soldakini fakat hiç bir yapılandırma yapmadan seçtim.
  Sizce benim ihtiyacımı karşılar mı? Beni ne kadar idare eder? Satış temsilcisi, bir denersiniz olmadı iade eder daha iyisini alırsınız, dedi. Bende bu şekilde sipariş verdim ama Ram ve Bellek konusunda çok tereddütte kaldım.
  Birde bütçem kısıtlı olmasına rağmen heveslendiğim için büyük ekranı seçtim, ekranı bölerek bir kaç uygulamayı aynı anda açık tutarım diye düşündüm. Büyük ekranla ilgili tecrübeleriniz nelerdir, gerçekten kullanışlı mı? Sizce bana 21.5” ta yeterli mi?
  Çevremde bu konularda tecrübe sahibi kimse yok, paylaşacağınız her bilgi benim için çok değerli.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ayşe hanım merhaba. Yorumunuz için teşekkür ederim. Evet, hala aynı iMac’te çalışıyorum. Kolay okunması adına sorularınızı maddeler halinde cevaplayayım. 🙂
   1- Dediğim gibi aynı iMac’i kullanıyorum ve inanılmaz memnunum. Beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Satın aldığım güne dönsem, birebir aynı modeli sipariş ederdim. Şimdiden hayırlı olsun.
   2- Kesinlikle büyük ekran. Tabi büyük ekranın handikapı var. Mesela 27″ iMac kullandıktan sonra artık hiç bir bilgisayarı beğenmeyeceksiniz. iMac dışında diğer tüm bilgisayarlar küçük, plastik, çöp gibi gelecek.
   3- Performans konusunu biraz daha detaylandırmalıyız.
   3a- Ekran kartı gayet yeterli. Video montaj için, oyunlar için vs… Ekran kartı çok güçlü bir model olmasa da sizi yarı yolda da bırakmaz. Beklentilerinizi karşılayacağından eminim. Bence daha üst modeli almanız sizin için gerekli değil. -DOĞRU SEÇİM-
   3b- İşlemci konusunda ben 4 çekirdekli 7. nesil i5 olarak satın aldım. Aldığım gün bile neredeyse eski sayılabilecek işlemciydi fakat temel video montajda beni memnun etti. Yazılım desteğiyle birlikte temel düzeyde 4K video montaj yaptığım bile oluyor. O nedenle sizin satın aldığınız 6 çekirdekli 8. nesil i5 eminim ki beklentilerinizi karşılayacaktır. Sizin için performans testlerine baktım. Benim işlemcim 440 puan, sizin işlemciniz 715 puan almış. Yani sizin işlemciniz, benim işlemcime göre 1,5 kat daha hızlı. -DOĞRU SEÇİM-
   3c- 8 GB RAM kesinlikle yetmez. Ama iyi ki Apple’dan RAM satın almadınız. Apple’da RAM fiyatları çok pahalı. Yarı fiyatına başka bir siteden satın alabilirsiniz. iMac, içinde 4+4 GB RAM olarak geliyor. Siz de 1 tane 16 GB satın alıp, 4+4+16 yani 24 GB RAM şeklinde kullanabilirsiniz. 10 sayfa ofis, 20 sayfa Safari sekme… derken 8 GB RAM’i unutun. Kesinlikle +16 GB satın alıp eklemelisiniz. Dilerseniz RAM nereden satın alınır ve nasıl takılır konularında yardımcı olabilirim. Her şeye rağmen yine de RAM için -DOĞRU SEÇİM- diyorum.
   3d- Düşünmeniz gereken tek noktaya gelelim… Fusion Drive yavaş değil, hızlı da değil. Yeterli mi, evet yeterli. Ama böyle bir performans cihazı satın alırken, en azından 256 GB SSD seçeneğini düşünmelisiniz.
   Konuyu toparlayalım… Kesinlikle +16 GB RAM satın almalısınız. Ve 256 GB SSD seçeneğini düşünmelisiniz. Diğer her noktada memnun kalacağınıza eminim.
   Umarım cevabım size en uygun iMac’i satın almanıza katkı sağlar.

   • Çok çok teşekkür ederim, inanın çok yardımcı oldunuz. Tavsiyelerinize birebir uymayı düşünüyorum.
    RAM alımı ve takılması konusunda bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.
    Birde 256gb SSD aldığımda harici harddisk kullanmam gerekebilir, diye düşünüyorum. Peki harici harddisk tam olarak nedir, çalışma sistemi nedir? Yani telefondaki hafıza kartları gibi sadece depolama mı yapar, yoksa bilgisayarın kendi donanımındaki harddisk gibi mi çalışır? Harici harddisk alırken HDD – SSD farkı nedir? Veri akışı en hızlı hangi bağlantı kablosuyla yapılır? 512GB SSSD size yetiyor mu?
    Bir diğer konu klavyenin arka ışığı olmaması sizi zorluyor mu? Bu konudaki çözümünüz nedir? Peki mouse iyi mi, trackpadi tavsiye eder misiniz?
    Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür edrim.

    • RAM ile ilgili size yarın e-posta gönderirim. Malum Apple’ın önerdiği model RAM’leri kullanmak gerekiyor.
     Adobe serisi, ofis serisi, birkaç özel yazılım ve sanal Windows’la birlikte şuan 70 GB veri kullanıyorum. Yani 256 GB SSD size rahat rahat yetecektir. Bütçeniz uygunsa elbette 512 GB SSD alabilirsiniz ama 1 TB SSD’nin gereği yok, zaten ekonomik de değil.
     HDD mekanik, SSD elektronik. Fusion Drive (SSHD) ise hem mekanik hem de elektronik yapıda. Fusion Drive’ın büyük kısmı mekanik (yavaş), küçük kısmı elektronik (hızlı). Sık kullanılan sistem dosyaları otomatik olarak elektronik bölümde depolanıyor. Az kullanılan dosyalar ise mekanik bölümde depolanıyor. Bu şekilde HDD’ye göre hızlı çalışıyor ama asla SSD kadar hızlı olamıyor.
     Harici disk sadece depolama amacıyla kullanılır. Filmler, müzikler, çalışma dosyaları filan hep harici disklere yedeklenir. Çok olasılıklı cevabı olduğundan öncelikle ne amaçla kullanacağınızı öğrenmem gerekiyor. Bireysel mi? Ortak kullanım mı? 20-30 GB günlük iş yedeği mi? 500 GB film, müzik, oyun, fotoğraf yedeği mi? Yoksa çektiğiniz video projelerini mi yedekleyeceksiniz? Amacınız neyse ona göre RAID, SSD, HDD veya sanal bulut gibi farklı farklı çözümler önerebilirim. Teknik kelimelere takılmayın, hepsi çok basit. İhtiyacınızı açıklamanız yeterli. Ayrıca HDD için USB 3.0 kablo, SSD için USB 3.1 kablo ihtiyacınız olacak. iMac her ikisi için de uyumlu.
     iMac’ten önce Macbook Pro kullanıyordum. Klavye aydınlatması güzel oluyordu. iMac’te de olmasını isterdim ama eksikliğini hissetmedim. Mouse genelde beğenilmiyor. İlk kullanımda hayal kırıklığı yaratıyor sanırım bilemiyorum ama ben memnunum. Mouse için 10 üzerinden 6-7 puan verebilirim. Trackpad ise tamamen kullanım alışkanlığı. Hiç ilgimi çekmedi fakat kullananlar da memnun. Trackpad için acele etmeyim derim. Ufak birkaç masraf bekliyor zaten sizi, üzerine trackpad gelmesin. 🙂

    • Harici diski kullanma amacım daha çok video projeleri, müzik ve fotoğraf yedekleri, bir de ofis dosya yedeklerimi saklamak olur zannedersem. Ortak değil bireysel kullanacağım.
     Sabır ve ilginizden ötürü çok teşekkür ederim.

    • Depolama konusunda biraz daha detaya ihtiyacım var. 🙂 Dev bir arşiv mi olacak? Gündelik yedekler mi? Video projelerinizin ham hallerini sakalayacak mısınız? Yoksa sadece montaj sonu görüntüleri mi saklayacaksınız? Dilerseniz bu konuda forumdan destek olabilirim.
     https://www.tozlumercek.com/konu/raid-sistem-ile-guvenli-depolama/
     Rica ederim. Ben de satın alırken bu tip sorulara cevap bulmakta zorlanmıştım. Umarım sizden başka, diğer kullanıcılar da yazıları okur ve onlarda da fikir oluşturur.

Leave A Reply