Apple FaceTime Hatası ve 12.1.4 Güncellemesi

0

Apple FaceTime hatası ile gündemde. iOS işletim sistemine özel bir uygulama olan FaceTime’da uzun süredir kritik bir hata söz konusu. Twitter üzerinden yayınlanan video ile birlikte ortaya çıkan bu hata sebebiyle birçok kullanıcı mağduriyet yaşıyor.

Yayınlanan videoda açıkça görülüyor ki, bir Apple kullanıcısı başka bir kullanıcıyı FaceTime ile aradığında karşı taraf bu görüşmeyi onaylamasa bile aranan kişinin sesi karşı tarafa gidiyor. Söz konusu açık sebebiyle kullanıcılar izni olmadan dinleniyor ve bu durum ciddi bir güvenlik sorununa sebep oluyor.

Apple FaceTime hatası ile gündeme geldi ve hatasını kabul etti. Açığın bir 12.1.4 güncellemesi ile engelleneceği de belirtilmişti. Şirket hata ortadan kalkana kadar FaceTime grup sohbet özelliğini geçici süreliğine devre dışı bırakmıştı. Firma konu ile ilgili açıklama yaparak tüm Apple kullanıcılarından özür dilemiş ve söz konusu hatanın sunuculardan kaynaklandığını açıklamıştı.

FaceTime hatasının 14 yaşında ki bir çocuk tarafından fark edilmesi ise uzun süredir tartışılan bir konu. Apple şirketi çıkardığı son telefonlar sebebiyle kullanıcılar tarafından eleştiriliyor ve bu durum şirketin hisse senetlerine bile yansımış durumda. Tüm bu sorunların üstüne dinleme skandalının da ortaya çıkması ile birlikte firmaya duyulan tepkide giderek artıyor.

Söz konusu hata ise iOS 12.1 sürümüne sahip kullanıcıların cihazlarında yaşanıyor. iPad, iPhone ve MAC gibi diğer Apple ürünlerinde de benzer işletim sistemi kullanıldığında ilgili açık geçerli.

iPhone X iOS 12.1.4

iPhone X iOS 12.1.4

FaceTime Açığının Detayları

Dünyaca ünlü haber kuruluşu Wall Street Journal’ın haberine göre açık ilk olarak bir Fortnite oyuncusu tarafından keşfedildi. 14 yaşında ki Grant Thompson oyuna girmeden önce oyun arkadaşlarını FaceTime uygulaması ile aramış. Arkadaşları bu çağrıya cevap vermemesine rağmen seslerini duyduğunda bu durumu firma yetkililerine iletmiş. Firmadan herhangi bir karşı bildirim gelmemesine sinirlenen Thompson, söz konusu açığı bir videolu kanıtla birlikte sosyal medya platformunda paylaştı.

Yapılması Gerekenler

Apple FaceTime hatası ile siz de sorun yaşıyorsanız söz konusu açığın giderildiği 12.1.4 güncellemesini yükleyene kadar FaceTime özelliğinin kapatılmasını tavsiye ediyoruz. Yayınlanan güncelleme sonrasında bu özelliğin hemen aktif edilmemesi de dikkat edilmesi gereken başka bir nokta. Güncelleme yayınlandıktan sonra kullanıcı deneyiminin ölçülüp ona göre hareket edilmesinde fayda var çünkü bu güncelleme ilgili açık sebebiyle aceleye gelmiş olabilir.

Daha önce de cep telefon üreticileri bu tarz açıkları hemen kapatabilmek adına sorunlu güncellemeler yayınlamıştı. Yeni güncellemeler sonrası ilgili açık yok olsa da farklı hataların ortaya çıkması muhtemel.

Yazar Hakkında

Teknolojiyi yakından takip eden ve donanım aşığı bir İşletme mezunu.

Yorum Bırakın