Antivirüs Kullanmalı mıyız? En İyi Antivirüs Programları Neler?

0

Artık en iyi antivirüs programları bir çeşit ihtiyaç. Bir kaç yıl öncesine kadar antivirüs kullanmalı mıyım diye sorsanız cevabım net olarak “Hayır kullanmayın. Girdiğiniz sitelere biraz dikkat edin yeter.” diye cevap verebilirdim. Fakat günümüzde artık işlemcilerde bile güvenlik açıkları çıkıyor. Bilgisayarımızın kendi defender’inin bu duruma yetişmesini beklememiz imkansız. Bunun yanında bir çok uygulama desteğini kesse de biz kullanmaya devam edebiliyoruz. Hatta desteği kesilmiş işletim sistemlerini bile kullanan büyük bir çoğunluk var.

Tüm bu nedenlerden ötürü artık çok uzman bir kullanıcı bile olsanız mutlaka antivirüs kullanmalısınız. Bu sayede bir programda yada işletim siteminizde güvenlik açığı oluşsa da hatta spectre açığında olduğu gibi donanımsal bir sorun bile olsa düşünmenize gerek kalmayacak.

Hangi Antivirüsü Kullanmalıyız?

Tabi yukarıda yazdıklarımdan sonra en çok sorulan soru da bu olacaktır. Bu konuda AV-TEST sitesinin verilerine güvenebiliriz. Bu veriler sonucunda en iyi antivirüs yazılımları neler gelin hep birlikte bakalım. Bu ara baştan belirteyim, anti virüsleri sıralama olmadan, karışık olarak yazıyorum.

AV-TEST, düzenli aralıklarla verimlilik, performans, virüs yakalama, kullanıcı dostu arayüzüne göre tüm antivirüs yazılımlarını test ediyor ve puanlıyor.

En İyi Ücretli AntiVirüs

1- Norton Security (22.16)

Norton Kullanışlı arayüzü, kolay kurulumu, bilgisayarı fazla zorlamaması ile karşımıza çıkıyor.  Testte de tüm alanlarda 6 puan alarak en yüksek skorları elde ediyor. Fiyatı da şu anda 66 ₺ olarak karşımıza çıkıyor. Tabii kurlar oynadıkça bu fiyatlarda değişim olabilir.

2- Kaspersky İnternet Security (19.0)

Yapılan testlerde tam koruma sağlasa da Performans’da 5.5 puan alarak diğer programlara göre geride kalıyor. Fakat internet üzerinden gelen zararlılara karşı korumasının da rakiplerine göre bir seviye daha ötede olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat olarak da bizi biraz üzüyor. Şu anda satış fiyatı 149₺.  Bu paranın karşılığında tam bir koruma alacağımızı unutmasak da fiyatın da düşük olduğunu söylememiz imkansız.

3- McAfee İnternet Security (22.1)

Yine tüm alanlarda 6 puan alarak gözümüze girmeyi başarıyor.  Kullanışlılık olarak çok kötü sayılmasa da ben Norton’u biraz daha sevdim. Fakat bu kullanmaya asla engel değil. Yine perfomans olarak da bilgisayarımızı yavaşlatmıyor. Fiyat konusunda ise bize 10 cihazda kullanma seçeneği sunuyor fakat fiyatı da 199₺. Eğer 10 cihazda değil de tek bir cihazda kullanacaksanız bu biraz fazla olabilir.

4- Bitdefender İnternet Security (23.0)

İçlerinde en sık kullandığım ikinci program BitDefender.  Gerek kullanışılığı olsun, gerek performansı olsun,  gerekse de arayüzü olsun beni her zaman tatmin etmiştir. Yine teste tüm alanlarda 6 puan alarak bunu da bir kez daha kanıtlamış oldu. Fiyatı da yine bu memnuniyeti artırıyor en uygun fiyatlardan biri olarak karşımıza çıkıyor ve program karşılığında 97₺ fiyat isteniyor.

En İyi Ücretsiz AntiVirüs

1- Avira Antivirüs Pro (15.0)

Yine tüm alanlarda 6 yıldız alan bir program ile devam ediyoruz. Tam koruma sağlıyor, bilgisayarın performansını yavaşlatmıyor. Testlerimde gördüğüm kadarı ile bilgisayarı en az yüklenen antivirüs avira oldu. Kullanıcı dostu arayüzü, ücretsiz bir sürümünün olması da onu benim için çok daha üstlere taşıdı.  En kötü tarafı ise fiyat olarak karşımıza çıkıyor ve 1 yıllık üyelik için 240 ₺ (44.99 dolar) fiyat koyuyor. Hem fiyatın dolar olarak yazılması, hem de fiyatının yüksek olması maalesef biraz üzücü. Fakat diğer konularda tatmin edici olduğu da büyük bir gerçek.

2- Avast Antivirüs

Bilgisayar dünyasında uzun yıllardır var olan bu program bu testten büyük bir zaferle ayrılıyor ve ücretsiz olmasına rağmen tüm alanlarda tam puan almayı başarıyor. Benim de uzun süredir kullandığım bu program gerek Türkçe olması, gerek kolay kullanılması gerekse de ücretsiz olması ile beklenen her şeyi yapıyor.  

Tabii bu programın da bir ücretli sürümü olduğunu unutmamak gerek. Ücretisiz sürüm sizi sadece virüslerden koruyor ve virüs tarama imkanı sunuyor. Diğer antivirüs seçenekleri için ücretli sürümleri almanız gerekiyor. Ücretli sürümü ise 80 tl olarak karşımıza çıkıyor.

3- Windows Defender

Anitivirüs olarak sadece Windows’un son sürümleri ile birlikte gelen Microsoft Windows Denfender kullanmak istiyorum diyenler için bu programı da es geçmedik. Program performans ve kullanışlılık olarak 5.5 puan alsa da virüs bulma (koruma) puanı 6. Yani antivirüs olarak sadece Windows Defender kullanıyorsanız da içiniz rahat olabilir. Tabii yanında ücretli bir antivirüs kurmanız güvenliğiniz çok daha artıracaktır. Tabii ki fiyatının bedava olması ve hiç bir kurulum gerektirmemesi de diğer iyi yani .

About Author

Leave A Reply