Alfredo Soslu Makarna Tarifi

0

Takvimler 1882 yılını gösterdiğinde, Alfredo Di Lelio doğar. Annesi Angelina oğlu Alfredo’ya yemek yemeyi sevdirebilmek için 1890-1895 dolaylarında krema, tereyağı ve Parmesan peynirinden oluşan hem lezzetli hemde besin değeri yüksek olan bir sos yapar. Bu sosu kendi ürettikleri fettuccine model makarna ile birleştirerek oğullarına yedirir, Alfredo da bu yemeği oldukça sever. Alfredo soslu makarna tarifinin tohumları da bu dönemde atılmış olur.

Alfredo 1905-1910 yıllarında aile işletmesi olan Piazza Rossa adlı restoranın başına geçerek, annesinden kendisine bir nevi miras kalan bu tarifi ‘Alfredo Sos’ adıyla restoranında satmaya başlar. Restoranda işler iyi gitmeye başlayınca tarifin patentini kendi adına alarak, 1920-1930 yıllarında İtalya’dan ABD’ye kadar uzanan tanıtım hikayesi de başlamış olur. Geçen onca zamana rağmen, alfredo sos hala günümüzün dünyaca ünlü sosları arasında.

Yapılış süresinin kısalığından ve pratikliğinden dolayı çoğunlukla fast food restoranlarda karşımıza çıksa da, aslında İtalya’nın Lazio bölgesinde, özellikle Fettuccine model makarna ile flambe servis arabalarında özel masa şovu yapılarak servis edilmekte.

Alfredo Soslu Makarna Malzemeler

  • 200 ml süt kreması
  • 30 gr Parmesan peyniri
  • 30 gr tereyağı
  • 3 gr tuz

Alfredo Soslu Makarna Yapılışı

  1. Önce tavada tereyağını eritiyoruz.
  2. Ardından krema ekleyip kısa bir süre kaynatıyoruz.
  3. Kaynayan kremanın üzerine makarnayı ilave ediyoruz.
  4. Parmesan peynirini de ekleyip herhangi bir kaşık ya da spatula kullanmadan tavayı nazik hareketlerle sallayarak sosu makarnaya yediriyoruz.
  5. Son olarak tuz ilave ediyoruz.

Dilerseniz alfredo soslu makarna üzerine, katacağı lezzetin yanı sıra görselliği de destekleyecek ince kıyım maydanoz, dereotu veya fesleğen ekleyebilirsiniz.

About Author

Leave A Reply