Alfredo Soslu Fettucini Makarna Tarifi

0

Takvimler 1882 yılını gösterdiğinde, Alfredo Di Lelio doğar. Annesi Angelina, oğlu Alfredo’ya yemek yemeyi sevdirebilmek için 1890 – 1895 dolaylarında krema, tereyağı ve Parmesan peynirinden oluşan hem lezzetli hemde besin değeri yüksek olan bir sos yapar. Bu sosu kendi ürettikleri fettuccine model makarna ile birleştirerek oğluna yedirir. Alfredo da bu yemeği oldukça sever. Alfredo soslu fettucini makarna tarifinin tohumları da böylece atılmış olur.
Alfredo 1905 – 1910 yıllarında, aile işletmesi olan Piazza Rossa adlı restoranın başına geçerek, annesinden kendisine bir nevi miras kalan bu tarifi Alfredo sos adıyla restoranında satmaya başlar. Restoranda işler iyi gitmeye başlayınca tarifin patentini alarak, 1920 – 1930 yıllarında İtalya’dan ABD’ye kadar uzanan tanıtım hikayesi de başlamış olur. Geçen onca zamana rağmen Alfredo sos, hala günümüzün dünyaca ünlü sosları arasında.
Çoğunlukla fast food restoranlarda karşılaşılan bu sos, aslında İtalya’nın Lazio bölgesinde, özellikle Fettuccine model makarna ile birlikte, flambe servis arabalarında özel masa şovu yapılarak servis edilmekte.

Kaç KişilikPorsiyon KaloriHazırlama SüresiPişirme Süresi
5 Kişilik205 Kalori5 Dakika10 Dakika

 

Malzemeleri

  • 1 Paket (500 gr) Fettucini Makarna
  • 1,5 Su Bardağı (200 ml) Süt Kreması
  • 2 Çorba Kaşığı (30 gr) Parmesan Peyniri
  • 2 Çorba Kaşığı (30 gr) Tereyağı
  • 1/2 Çay Kaşığı (3 gr) Tuz

Yapımı

  1. Öncelikle tereyağı tavada eritilir.
  2. Ardından krema eklenip kısa bir süre kaynatılır.
  3. Kaynayan kremanın üzerine makarna ilave edilir.
  4. Parmesan peyniri de eklenip herhangi bir kaşık ya da spatula kullanmadan tava nazik hareketlerle sallanarak sos ile makarnanın karışması sağlanır.
  5. Son olarak tuz ilave edilir.

İsteye göre yemeğe lezzet katarken görselliğini de destekleyecek ince kıyım maydanoz, dereotu veya fesleğen de eklenebilir.

Kaç Kalori

Alfredo soslu fettucini makarna tarifi toplamda 1025 kalori içerir. 1 porsiyon makarna ve 30 gram Alfredo sosta yaklaşık 205 kalori var. Makarna, sosundaki peynirle beraber protein bakımından zengin bir besin haline gelmekte. Ayrıca A, B1 ve B2 vitaminlerinin yanı sıra fosfor, kalsiyum ve demir gibi mineralleri de içerisinde barındırmakta.

About Author

Leave A Reply