Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Alexa nedir? Özellikle internet sitesi kurup içerik üretmeye yeni başlayanların dikkatini Alexa sıralaması çekiyor. İnternet sitelerinin elde ettikleri başarıları kanıtlamak için kullanılan birden fazla test ve kriter bulunuyor. Bu kriterler arasında en çok dikkate alınanlardan birisi de, internet sitelerinin Alexa sıralamaları oluyor. Peki, internet ortamında bulunan internet sitelerini kendine özgü farklı kriterlere göre analiz eden Alexa nedir? Alexa.com ne işe yarar? Bu soruların cevabını birlikte öğrenelim.

Alexa Sıralaması - TozluMercek Aralık 2018

Alexa Sıralaması – TozluMercek Aralık 2018

Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?

Amazon tarafından kurulan bir internet sitesi ölçümleme platformu olan Alexa, 1996 yılından bu yana hizmet vermektedir. Alexa.com internet sitesi üzerinden hizmet veren platform, yaptığı analizler sonucunda internet sitelerini dünya ve bulunduğu ülke bazında bir sıralamaya sokmaktadır.

Oldukça eski bir veritabanı olduğu için internet sitelerinin yıllar öncesindeki durumu hakkında ciddi verilere sahip olan Alexa sayesinde bir internet sitesinin ülkenizde ve dünyada kaçıncı sırada olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Platformun internet sitelerini analiz ederken kullandığı onlarca farklı kriter bulunduğunu söylemiştik. Bunlardan bazılarından bahsetmek gerekirse siteyi ziyaret eden kişilerin kullandıklarını IP adresi ile tekrar siteyi ziyaret edip etmediğine bakan platform, aynı zamanda web sitesini ziyaret edenlerin ne kadar kaldığına bakmaktadır.

Eğer siteye giren kişiler kısa süre sonra siteden ayrılıyorsa, bu ziyaretçilere kayda değer bilgiler sunulamadığı anlamına gelmektedir. Tabi bu saydıklarımız yüzlerce kriter arasında sadece bilinenler.

Son yıllarda birçok şirket sıralamanın önemsiz olduğunu iddia ediyor olsa da, ülkenin ilk 100 internet sitesi gibi yüksek sıralamalar elde etmek halen bir internet sitesi için büyük bir prestij anlamına geliyor.

About Author

Leave A Reply