29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

0

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını ifade ediyor. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndaki (1919-1923) zaferinden sonra, Türk parlamentosu yeni Türk devletini bir cumhuriyet olarak ilan etti. Parlamentonun 29 Ekim 1923’te kabul ettiği yeni bir anayasa, Osmanlı İmparatorluğu anayasasının yerini aldı. Kurtuluş Savaşı’ndaki lider Mustafa Kemal Atatürk, aynı gün ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu.

Türkiye’nin dört bir yanından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘nın kutlamaları gece saatlerinde başladı. Bayraklarla ve müzik gruplarıyla geleneksel süreçlere katılarak kutlanan bayramımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Türkiye’nin en önemli tatili ilan etmiştir.

Cumhuriyet Günü Resmi Tatil mi?

Cumhuriyet günü resmi tatil mi? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, resmi bir tatildir. Genel nüfus için bir gün izin vardır. Okullar ve çoğu işletme kapalıdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda İnsanlar Ne Yapıyor?

Birçok kişi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na adanmış gösterileri izlemek için yerel stadyumlara gidiyor. Bu performanslar genellikle tiyatro oyunları, şiir okumaları ve geleneksel Türk danslarından oluşuyor. Birçok öğrenci, veliler ve öğretmenler okul programına katılım gösterir. Hemen hemen her şehirde geçit törenleri olur ve politikacılar bu günlerde halka açık konuşmalar yapar. Pek çok insan da Atatürk’ün anıtına çelenkler bırakır ve ülkenin başkenti Ankara’da bulunan Anıtkabir’i ziyaret eder.

29 Ekim akşamı, birçok şehir Cumhuriyet Bayramı’nı anmak için bayraklar ve müzikler ile beraber geleneksel yürüyüşler ve kutlamalar yapılır. Kutlamalar genellikle gece saatlerinden sonra başlayan havai fişeklerle son bulur.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’de resmi bir milli bayramdır. Kamu yönetimi binaları, okullar, postaneler ve birçok küçük işletme genellikle bu gün kapalıdır. Toplu taşıma istikametleri de gösterilere bağlı olarak değişebilir.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın