24 Kasım Öğretmenler Günü

0

24 Kasım Öğretmenler Günü cumartesi tarihine denk gelen ve başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm öğretmenlerimiz için çok özel bir gün olan Öğretmenler Günü bugün de tüm öğrencilerin heyecanı ve öğretmenlerin güler yüzü ile güne farklı bir anlam katıyor.

Öğretmenler Günü Nedir?

Türkiye’de 1981 yılından beri her sene 24 Kasım’da kutlanan ve öğretmenlerimize armağan edilmiş olan özel güne verilen isimdir. 24 Kasım aslen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmeni olarak kabul edildiği gündür. Aynı zamanda 24 Kasım Öğretmenler Günü, millet mekteplerinin açıldığı tarihtir.

Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981 yılında alınan kararla, Atatürk’ün başöğretmen ünvanını aldığı bu günün tüm ülkede Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

Öğretmenlik gibi kutsal bir meslek icra etmekte olan bireyleri onurlandırmak için pek çok etkinliğin düzenlenmekte olduğu bu gün, dünyadaki birçok ülkede UNESCO’nun tavsiyesi sonucu 5 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. Birçok ülke kendi tarihsel ve kültürel özelliklerini ön planda tutarak farklı tarihleri Öğretmenler Günü olarak belirlemiştir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve 24 Kasım

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve 24 Kasım

Öğretmenler Günü’nün Amacı Nedir?

Çok özel olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün amacı; öğretmenlerimizin toplumdaki statüsünü, rolünü, değerini anlamak ve öğretmenlere hak ettikleri değeri gösterme bilincinin aşılanmasıdır. Öğretmenlerle öğrenciler arasındaki ilişkileri güçlendirmek, karşılıklı saygı ve sevgiyi arttırmak esas alınmıştır. Mesleğini bırakmış öğretmenleri unutmamak ve saygıyla anmak, öğretmenlik mesleğine yeni adım atmış genç öğretmenlerin mesleklerinin bilincine varmasını sağlamaktır. Kısaca, Öğretmenler Günü, bizler için büyük fedakarlıklar gösteren öğretmenlerimizin değerini anlamak ve hatıralarını yaşatmak için var olmuş özel bir tarihtir.

Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı ve sevgiyi dile getirmek için bu özel gün bulunmaz bir fırsattır. Bu tarihte tüm samimi duygularımızla öğretmenlerimizin ellerini öpmek ve onları ne kadar sevdiğimizi dile getirmeliyiz. Bir gün mezun olup hayata atıldığımızda bizi büyütüp yetiştiren öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ve hal hatır sormak onlara verebileceğimiz en büyük Öğretmenler Günü hediyesi olacaktır. Siz de 24 Kasım günü öğretmenlerinizi unutmayarak onlara sevgi ve saygınızı sunmayı unutmayın.

About Author

Leave A Reply