2016 Yılında Bile Blackmagic Pocket Video Kamera Almak İçin 5 Neden

0

Video severlerin Blackmagic Pocket satın alması için 5 nedenim var. 2016 yılında 4K video kaydı yapan cihazlar moda olmaya başlamışken bile 1080p kayıt yapan Blackmagin Pocket satın almanız için tavsiye etmek çılgınca gelebilir fakat tavsiye ederken güçlü nedenlerim var.

  1. Dinamik aralık: Gövde hakikaten dinamik aralık açısından mükemmel. Firmalar 13-14-15 stop dinamik aralık diye atıp tutar fakat vaat ettikleri dinamik aralık gerçek hayatta hep birkaç basamak aşağı düşer. Blackmagic Pocket’te ise bu böyle değil. Blackmagic, Pocket cihazı için 13 stop dinamik aralık vaat ediyor ve bu kesinlikle doğru. Kullanırken bunu fazlasıyla hissedeceksiniz.
  2. Renk: Özellikle cilt tonlarında diğer cihazlarda zorlanırken Blackmagic Pocket ile daha kolay istenilen tonlar ulaşılabiliyor. Belki de bir çok filmde bu cihaz bu nedenle tercih edildi.
  3. Codec: Cihaz ile 1080p ProRes HQ 422 10bit veya 12bit RAW kayıt alınabiliyor. Bu nedenle de montaj sırasında çok daha özgür, çok daha verimli çalışılabiliyor. Neredeyse cep telefonu boyutunda olan bu kamera boyundan çok daha büyük işler yapıyor.
  4. Fiyat: Şu sıra Türkiye’de 2500 liranın altında bulunabilen cihaz, ikinci elde de inanılmaz uygun fiyatlarda. Bu fiyatlara 12bit RAW imkanı veren bir cihaz almak mı? Daha güçlü cihazınız varsa bile yedek diye bulundurmanızı tavsiye ederim.
  5. Taşınabilirlik: Yukarıda cihazı cep telefonu boyutlarına benzetmiştim. Evet, cihaz o kadar küçük. Bu nedenle de portatif. Size yük olmadan seyahat edebilirsiniz. Gittiğiniz yerlerle ilgili yüksek kalitede belgesel tadında kayıtlar alabilirsiniz yada kısafilm prodüksiyonları çıkarabilirsiniz.

Blackmagic Pocket’i çok mu övdüm? Cihaz övgüyü kesinlikle hak ediyor. Aşağıya 3 adet Blackmagic Pocket ile çekilmiş kısafilm tadında video koyuyorum. İzlediğinizde cihazın ne kadar ciddi sonuçlar verdiğini ve düşük bütçeli her türlü prodüksiyonun altından kalkabileceğini göreceksiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın