10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

0

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölümünün 80. yıldönümünü ülke çapında resmi ve resmi olmayan törenlerle 10 Kasım’da anılıyor.

10 Kasım’da Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünü anıyor. Atatürk’ü Anma Günü bir dakikalık sessizlikle ülke çapında sessizliğe gömülmektedir. Atatürk’ün 1934 yılında kendisine verilen soyadı, “Türklerin Babası” anlamına gelir. Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda Türk Ulusal Hareketi’nin lideriydi.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak, Türkiye’yi işgal altındaki güçlerden serbest bırakarak Kurtuluş Savaşı‘nı kazandıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Atatürk’ün kapsamlı reformları, Türkiye’yi modern ve laik bir ulus devletine dönüştürmeye yardımcı oldu.

Türkiye’nin batılılaşması için devrimci bir sosyal ve politik reform programı başlatmıştır. Bu reformlar, kadınların özgürleştirilmesini, tüm İslami kurumların kaldırılmasını, kıyafetlerin, takvimlerin ve alfabelerin tanıtılmasını, Arap alfabesinin Latin ile değiştirilmesini içeriyordu. Yurtdışında, Türkiye’nin komşularıyla dostane ilişkiler kurarak tarafsızlık politika izledi.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

Benim ölümlü bedenim elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.

10 Kasım Anma Gününde Ne Yapılır?

Atatürk, sağlık sorunları nedeniyle İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda 10 Kasım 1938’de 57 yaşında öldü. Her 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü sirenler saat 09:05‘te çalarken, bayraklar yarıya indirilir. Başkent Ankara‘da bulunan Anıtkabir de binlerce insan ülkenin anma törenlerini her yıl olduğu gibi beraber yapmaktadır.

Sirenler çalmaya başladığında ülke adeta ölüm sessizliğine gömülür ve araçlar, insanlar dahil bütün hayat 1 dakikalığına durur. Bir dakikalık sessizlikten sonra İstiklal Marşı’nı takip eden bir saygı duruşuna geçilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin muazzam bir ulusal lideri ve kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz…

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın