1 Ons Altın Kaç Gram ve Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

0

1 ons altın kaç gram ve fiyatı nasıl hesaplanır? Altın standart ons birimiyle ölçülmemektedir. Altın dahil, birçok değerli metaller troy ons adı verilen bir birimle ölçülmektedir. Kullanılan birim tarih boyunca birçok farklı değişikliklere uğramış olsa da günümüzde troy ons adı verilen birim altın ticaretinde standart birim olarak kabul edilmektedir.

Metrik sistem kullanılmadan önce, tüm Avrupa’da keşfi 1400’lü yıllara dayanan troy ağırlık sistemi kullanılmıştır. Bu ağırlık sisteminin gerçek kökeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak Fransa’nın kuzeydoğusundaki Troyes de ortaya çıktığına ve ismini buradan aldığına inanılmaktadır.

İngiltere’de 1527 yılında değerli metaller için troy sistemi kullanılması resmen kabul edilmiştir ve Birleşik Devletler tarafından 1828 tarihli yasada değerli metaller için kullanılan resmi standart birim olarak kabul edilmiştir.

Yani altınla ilgili durumlarda ons birimiyle karşılaştığınızda bu birimin standart ons birimi değil, troy ons adı verilen birim olduğunu hatırlamalısınız. Troy ons, troy ağırlıkları olarak bilinen, değerli metaller için kullanılan büyük bir ölçü sisteminin parçasıdır.

1 Ons Altın Kaç Gram ve Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

1 Ons Altın Kaç Gram ve Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

1 Ons Altın Kaç Gramdır? Ons Altının Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

1 Ons altın kaç gram ve fiyatı nasıl hesaplanır? Standart ons birimi 28.35 gram ağırlığa denk gelmektedir. Buna karşın bir troy ons 31,1034768 gram ağırlığa denk gelir. Görüldüğü gibi iki ons birimi arasında genel bir fark yoktur. Ancak söz konusu altın gibi değerli metaller olduğu zaman bu fark değer konusunda oldukça etkili olmaktadır. Bu birim genel olarak dolar veya euro gibi para bilimleri referans alındığında kullanılmaktadır.

Altın fiyatları sıklıkla değişimler gösterse de günümüzde bir ons altın yaklaşık olarak 1,218.50 Dolar’a, yaklaşık 6.526,6973 Türk Lirasına ve yaklaşık 1.070,9160 Euro’ya denk gelmektedir. Ülkemizde altın alışverişi daha çok gram referans alınarak yürütülmektedir. Ancak büyük yatırımlar yapmak isteyen yatırımcılar için bu alışveriş ons, hatta kilogram gibi birimlerle de yürütülebilmektedir. Yatırımcıların, altın değeri için ons ve kilogram gibi birimleri referans alması daha faydalı olacaktır.

Güncel altın fiyatı sıklıkla değişim göstermektedir. Değişen fiyatlar hakkında gazeteler veya internet üzerinden sık sık bilgi edinebilirsiniz. Genelde dolar üzerinden belirtilmekte olan altın fiyatlarının alternatif para bilimlerindeki karşılıklarına da çevrimiçi ortamlar sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer haberler için sitemizin bildiri sistemine izin verebilir yada bilgi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın